Surf SM 2015

 

SURFSM2015_final

Detta eventet blev en stor succé!!! Hö gnivå på surfare och fina förhållande.

Resultat

SURF JUNIOR
1. Axel Cooper-Williams
2. Emma Malmberg
3. Sara Roosvall

SURF DAM
1. Malin Göransson
2. Linn Birnbo
3. Sandra Jo

SURF OPEN
1. Tim Latte
2. Derek Gutierrez
3. Joel Den-Besten

SUP DAM
1. Beatrice Lindberg
2. Anna Hermansson
3. Moa Parsland

SUP OPEN
1. Ulrik Kursten
2. Fredrik Roxvall
3. Patrick Boyum

Program:

Lördag 14 november 

Obligatoriskt registrering/betalning 07.15 på Kåsa strand för samtliga deltagare.
Tävlingsstart så snart det är tillräckligt ljust.
Ni behöver känna till att det kan vara möjligt att tidsschemat kan ändras på alla sätt, med kort förvarning.
 sm
Klicka på länken (PDF)  nedan för att se vilket heat du är placerad i. Det finns flera sidor i PDFen.
I Open är de första 10 surfarna seedade, övriga lottade.
I SUP är det 3 SUPare
I Junior är det 1 Surfare.
I Ladies är de, 3 första.
Resultat, SST, NSG, VM, SUP VM och EM från i år ligger till grund för
seedning, samt även tidigare års SM/SST och SUP Wave Classic vinnare.
Waiting-list kommer att upprättas på plats.
Alla tävlande behöver vara införstådda med 2015 ESF rulebook.

mvh
Henrik

På uppdrag av Svenska Surfförbundet har Varbergs Surf klubb härmed nöjet att inbjuda till 2015 års Svenska Mästerskap i SURFING.

Vi hälsar alla surfare och supporters hjärtligt välkomna till Varberg.

SUP Wave Classic ingår 2015 i SURF-SM, som del av Svenska Surf Touren (Stop 2).

SPONSORER: FahlénSurf (priser till alla deltagare), Naish (priser till prisbordet), SURFEARS (öronpluggar till prisbordet), NETOVATION (10 000kr som fördelas mellan medaljörerna), Vintage Flamingo (priser till prisbordet)

TÄVLINGSPLATS: Kåsa (57.089601, 12.241033)

TÄVLINGSDAGAR: Tävlingarna pågår under lördagen 14 november 2015. Givet blir det (som tidigare år) en vänteperiod om det mot förmodan inte skulle vara vågor just tävlingsdagen eller om alla heaten inte kan genomföras den dagen. Vi hoppas kunna genomföra eventet under lördagen men har söndagen som första reservdag och sedan helgerna därefter fram till siste november. Den här sidan uppdateras så fort det sker ändringar i programmet.

KLASSER

Open, dam, junior, SUP Open, SUP Dam

ANMÄLAN

Anmälan via mail skall vara oss tillhanda senast två dagar innan aviserad tävlingsstart, dvs torsdag 12 nov kl. 16.00. Vi skickar ut ett bekräftelsemail direkt. Anmälningsavgiften skall betalas kontant på plats innan tävlingsmötet.

Ytterligare information: Henrik Fahlén tel 070-8110 140

Adress: Varbergs Surf Klubb

c/o Fahlén

Birger Svenssons väg 38

432 40 Varberg

alternativt via e-post: henrik.fahlen@surfforbundet.se

AVGIFTER

Anmälningsavgiften för tävlingen är 300 kr. Ett krav är att du är medlem i Svenska Surfförbundet och kan visa att du betalat in för 2015. Du kan lösa SSA medlemsskap för 100kr samtidigt som du betalar tävlingsavgiften.

TÄVLINGSTRÖJOR

Arrangören tillhandahåller jerseys under tävlingen.

LOGI

http://besokare.marknadvarberg.se/bo

LOTTNING

Lottning och seedning till stegen baseras på aktuell ranking.

RESULTAT

Resultat kommer att presenteras på plats och här.

ANMÄLDA

OPEN: Derek Gutierrez, Love Berggren, Erik Westerström, Gustav Tegnér, Linus Eliasson, Michael O’Callaghan, Joakim Signäs, Ludvig de Knoop, John Gillies, Adrian Skelton, Harry van Rensburg, Johan Sellberg, Trevor Cooper-Williams, Sebastian Wallin, Roger Barros, Peter Carlsson, Mats Mjöberg, Erik Malmberg, Nils Johansson, Malin Göransson, Stefan Eriksson, Lars Källberg, Fredrik Kristoffersson, Gustav Edlund, Anders Forselius, Timothy Latte, Sebastian Sandblad, Pierre Lindberg, Fredrik Kristoffersson, Seth Påhlsson, Patrik Ingverud, Joel den-Besten

DAM: Malin Göransson, Andrea Roosvall, Linn Birnbo, Sandra Jo, Amanda Djerf

JUNIOR: Sara Roosvall, Douglas Hammarling, Hampus Hammarling, Axel Cooper-Williams, Hugo Cooper-Williams, Emma Malmberg

SUP OPEN: Joel Rudsberg, Patrick Boyum, William Wettin, Linus Thuresson, Fredrik Roxvall, Jon Hjertström, Andreas Olandersson, Jens Gullstrand, Erik Leijonhufvud, Simon Peterson, Ulrik Kursten

SUP DAM: Sofie Simonsson, Beatrice Lindberg, Anna Hermansson, Moa Parsland

 

Share/Bookmark